top of page

Założenie pałacowe w Bieczu

Biecz to troche zapomniana wieÅ› poÅ‚ożona przy drodze z Lubska do Gubina w województwie lubuskim. O ile turystom zdarza siÄ™ zajrzeć do pobliskich Brodów znanych z ruin potężnego paÅ‚acu von Brühla i otaczajÄ…cego je zaÅ‚ożenia parkowego, o tyle o Bieczu sÅ‚yszeli tylko nieliczni. Tymczasem w Bieczu znajdujÄ… siÄ™ bardzo cenne zabytki architektury. Obok barokowego koÅ›cioÅ‚a wzniesionego w 1721 r., a zaprojektowanego przez znanego niemieckiego architekta Georga Bähra, budowniczego jednego z najważniesjzych symobli Drezna czyli koÅ›cioÅ‚a Marii Panny, najważniejszym zabytkiem miejscowoÅ›ci jest duży zespóÅ‚ paÅ‚acowy rodziny von Wiedebach.

Z poczÄ…tkiem roku 2018 naszej Fundacji udaÅ‚o siÄ™ porozumiec z wÅ‚aÅ›cicielem obiektu oraz firmÄ… BEST S.A - gÅ‚ównym wierzycielem - i przejąć obiekt wraz z parkiem w wieloletnie użytkowanie. Nie jesteÅ›my wÅ‚aÅ›cicielem paÅ‚acu, ale jego stan jest tak katastrofalny, że nie ma to znaczenia. Każdy dzieÅ„ zwÅ‚oki może doprowadzić do katastrofy budowlanej, gdyż paÅ‚ac jest bliski Å›mierci technicznej. Szczególnie zniszczona jest korona murów oraz fasada póÅ‚nocna, która straciÅ‚a wiÄ™kszość funkcji noÅ›nych. Pierwsze stropy zaczęły siÄ™ już zawalać. Tymczasem paÅ‚ac, mimo że zdewastowany wciąż kryje w sobie różne ciekawostki np. XVI-wiecznÄ… wieźbÄ™ dachowÄ… nad czÄ™sciÄ… gÅ‚ównego skrzydÅ‚a.

Naszym celem jest jak najszybsze zabezpieczenie obiektu, w szczególnoÅ›ci poÅ‚aci dachowej, aby do wnÄ™trza nie dostawaÅ‚a siÄ™ woda. W tym celu podpisaliÅ›my z firmÄ… BEST S.A. umowÄ™, dziÄ™ki której możemy sfinansować zakup materiaÅ‚ów budowlanych i opÅ‚acić fachowca. Niemniej dużą część prac wykonujemy w czynie spoÅ‚ecznym liczÄ…c na to, że pewnego dnia przybÄ™dzie do Biecza ktoÅ› (rycerz na biaÅ‚ym koniu?), kto zakocha siÄ™ w tym miejscu i odremontuje caÅ‚e zaÅ‚ożenie paÅ‚acowe.

​

Zanim to jednak nastÄ…pi, to chcielibyÅ›my zaprosić wszystkich miÅ‚oÅ›ników zabytków do wsparcia naszych dziaÅ‚aÅ„, czy to poprzez udziaÅ‚ w organizowanych przez nas wydarzeniach.

​

Poniżej zamieszczamy trochÄ™ zdjęć z różnych prac inwentaryzacyjnych, porzÄ…dkowych i imprez, które zorganizowaliÅ›my w latach 2018-2019.

​

 

​

 

 

Pałac w Swobnicy

Zapraszamy do zapoznania siÄ™ z dokumentacjÄ… fotograficznÄ… drugiego czynu spoÅ‚ecznego, który odbyÅ‚ siÄ™ w paÅ‚acu w Swobnicy w dniach 13-14 wrzeÅ›nia 2014 r. GÅ‚ównym organizatorem i jednoczeÅ›nie sponsorem wydarzenia byÅ‚o niemieckie stowarzyszenie Gesellschaft Schloss Wildenbruch | Swobnica e.V. Nasza fundacja wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ w to wydarzenie przede wszystkim organizacyjnie.

 

Tym razem sukces akcji byÅ‚ jeszcze wiÄ™kszy. W sobotÄ™ na terenie zamku pojawiÅ‚o siÄ™ prawie 30 wolontariuszy z Polski i Niemiec! WynieÅ›liÅ›my 25 m³ gruzu oraz kilkadziesiÄ…t kilogramów Å›mieci, zabezpieczyliÅ›my piwnice przed zalewaniem deszczówkÄ… i uprzÄ…tnÄ™liÅ›my wszystkie pomieszczenia parteru, piwnice po prawej  stronie oraz częściowo sale pierwszego piÄ™tra. ZdjÄ™cia mówiÄ… same za siebie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

Zapraszamy do zapoznania siÄ™ z dokumentacjÄ… fotograficznÄ… pierwszego czynu spoÅ‚ecznego, który odbyÅ‚ siÄ™ w paÅ‚acu w Swobnicy w dniach 17-18 maja 2014 r. GÅ‚ównym organizatorem i jednoczeÅ›nie sponsorem wydarzenia byÅ‚o niemieckie stowarzyszenie Gesellschaft Schloss Wildenbruch | Swobnica e.V. Nasza fundacja wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ w to wydarzenie przede wszystkim organizacyjnie.

 

W pracach wzięło udziaÅ‚ 10 wolontariuszy z Polski i Niemiec. W ciÄ…gu zaledwie póÅ‚tora dnia udaÅ‚o nam siÄ™ wynieść z piwnic i parteru paÅ‚acu okoÅ‚o 12 m³ gruzu oraz kilkadziesiÄ…t kilogramów Å›mieci. W wyniku prac porzÄ…dkowych caÅ‚kowicie uprzÄ…tniÄ™tych zostaÅ‚o 5 komnat paÅ‚acowych, a także 3 Å›redniowieczne pomieszczenia piwniczne. OdzyskaliÅ›my cenne elementy wyposażenia, takie jak kafle piecowe, XIX-wieczne pÅ‚ytki podÅ‚ogowe oraz gotyckie cegÅ‚y formowane rÄ™cznie. Jednym z rezultatów prac byÅ‚o odsÅ‚oniÄ™cie caÅ‚kowicie zachowanych, ceglanych  XVII-wiecznych posadzek w piwnicach, a także w jednej z komnat paÅ‚acowych. W dawnej toalecie poÅ‚ożonej przy klatce schodowej paÅ‚acu w caÅ‚ej okazaÅ‚oÅ›ci widoczne sÄ… teraz secesyjne malowidÅ‚a Å›cienne. W dziurach pozostawionych przez „poszukiwaczy skarbów” zidentyfikowaliÅ›my dawny poziom Å›redniowiecznych piwnic zamkowych, które znajdowaÅ‚y siÄ™ 60 cm poniżej dzisiejszego. Wzmocnione zostaÅ‚o również zabezpieczenie okien i drzwi paÅ‚acu, tak aby lepiej chronić obiekt przed aktami wandalizmu.

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie książeczki o historii paÅ‚acu w Swobnicy autorstwa Dr. Guido Hinterkeuser a także reprodukcje pocztówek z widokami paÅ‚acu.

 

ByÅ‚o pracowicie, ale niezwykle miÅ‚o. Grill na paÅ‚acowym podwórzu, fantastyczna pogoda i naprawdÄ™ niezwykle zaangażowani ludzie na dÅ‚ugo pozostanÄ… nam w pamiÄ™ci.

 

​

 

 

bottom of page