DziaĆalnoĆÄ wydawnicza
JesieniÄ 2019 roku ukazaĆa siÄ "Historia kaflarni w Zdunach. 1858-1945"
Publikacja, w postaci 46-stronicowej broszury, okraszonej archiwalnymi fotografiami i ilustracjami, powstaĆa we wspóĆpracy z Info Studio s.c. z Lublina.
Monografia powstaĆa na zlecenie Fundacji Monumenta Poloniae.
Autorami sÄ : Maria Grzybek, JarosĆaw CiÄ der i Maciej Burdzy.
Redakcja i korekta: Mariusz Karwowski.
KsiÄ ĆŒeczka, to zbiór wspomnieĆ o rodzinie Reimannów oraz o dawnych pracownikach i wspóĆpracownikach kaflarni, która funkcjonowaĆa od 1858 roku od 1945 roku.
Jest to publikacja dla osób zainteresowanych historiÄ Zdun i powiatu krotoszyĆskiego oraz dla miĆoĆników tematyki zwiÄ zanej ze zduĆstwem i kaflarstwem.
W 2016 roku, ukazaĆa siÄ publikacja "Krótka historia krakowskich zdunów" autorstwa Macieja Burdzy. Publikacja przedstawia historiÄ krakowskich zdunów i garncarzy. PowstaĆa na podstawie wnikliwej kwerendy materiaĆów archiwalnych.
â
Odpowiada m.in. na pytania: Dlaczego tak niewiele kobiet paraĆo siÄ kaflarstwem bÄ dĆș garncarstwem? Jak doszĆo do tego, ĆŒe Adam i Ewa stali siÄ patronami zduĆskiego rzemiosĆa? Kogo obwiniano za doprowadzenie do upadku profesji? W jaki sposób radzono sobie w Ćrodowisku z partaczami?
Wydawca: Info Studio, Lublin, na zlecenie: Fundacja Monumenta Poloniae
W paĆșdzierniku 2014 r. nakĆadem wydawnictwa Info-Studio ukazaĆa siÄ kolejna publikacja Macieja Burdzy, zduna i pasjonata historii, pt. „UrzÄ dzenia kultury ogniowej na terenie powiatu wÄ growieckiego”. KsiÄ ĆŒka powstaĆa z inicjatywy i we wspóĆpracy z Piotrem BaturÄ , wĆaĆcicielem prywatnego Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Ćaziskach k/WÄ growca. KsiÄ ĆŒka ukazaĆa siÄ pod patronatem Starosty Powiatu WÄ growieckiego, Wójta Gminy WÄ growiec oraz Burmistrza Miasta WÄ growiec.
W wyniku intensywnej kwerendy historycznej w lokalnych i regionalnych archiwach i muzeach powstaĆa niezwykle ciekawa publikacja poĆwiÄcona historii ogrzewnictwa, kaflarstwa i zduĆstwa na terenie powiatu wÄ growieckiego. Swoim zasiÄgiem czasowym obejmuje ona okres od Ćredniowiecza po dzieĆ dzisiejszy. Jak w kaĆŒdej dotychczasowej publikacji autor wzbogaca swoje opisy duĆŒÄ iloĆciÄ fotografii i dokumentów archiwalnych.
25 listopada 2013 roku, nakĆadem wydawnictwa Softvision, ukazaĆa siÄ publikacja autorstwa Macieja Burdzy pt. „SzczeciĆski styl czyli niezwykĆe piece szczeciĆskiej manufaktury Georga Kepplera”. Publikacja powstaĆa na zlecenie Fundacji Ochrony Zabytków MONUMENTA POLONIAE. Jest to pierwsza czÄĆÄ z planowanej serii wydawniczej dotyczÄ cej historii urzÄ dzeĆ kultury ogniowej na Pomorzu, obejmujÄ cej tematykÄ kafli, pieców, kominków, zdunów, itp. KsiÄ ĆŒka zawiera kolorowe i atrakcyjne litografie pochodzÄ ce z katalogu firmy Stettiner, vormals Kepplersche, Ofen-Fabrik in Stettin, zachowanego w jedynym egzemplarzu w zasobach Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Publikacja „SzczeciĆski styl ...” zostaĆa wydana w formie porÄcznego albumu przedstawiajÄ cego peĆnÄ kolekcjÄ wzorów pieców i kominków z kafli z wyĆŒej wymienionej manufaktury, budowanych w stylach historycznych na terenie Szczecina na przeĆomie XIX i XX wieku. Album ukazaĆ siÄ pod patronatem Muzeum Narodowego w Szczecinie, Archiwum PaĆstwowego w Szczecinie, KsiÄ ĆŒnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz portali internetowych: kominki.org oraz wszczecinie.pl.
W 2012 roku ukazaĆa siÄ publikacja "Zamki, paĆace i dwory Ziemi Zachodniopomorskiej. Powiat Policki" autorstwa Macieja Burdzy.
W przeciwieĆstwie do wielu innych regionów Polski, zachodniopomorskie zamki, paĆace i dwory nie doczekaĆy siÄ jeszcze kompleksowego, popularno-naukowego opracowania. Z pewnoĆciÄ wiÄ ĆŒe siÄ to zarówno z generalnie mniejszym zainteresowaniem tÄ krainÄ jak i faktem, ĆŒe spora czÄĆÄ zachodniopomorskich rezydencji wzniesiona zostaĆa dopiero w ciÄ gu XIX wieku i jeszcze nie tak dawno temu nie uchodziĆa ani za szczególnie interesujÄ cÄ ani za specjalnie godnÄ zachowania.
Naszym celem byĆa inwentaryzacja wszystkich przykĆadów architektury rezydencjonalnej na terenie Pomorza Zachodniego. PrzeprowadziliĆmy kwerendÄ blisko 400 obiektów, których opisy moĆŒna znaleĆșÄ w internetowej Encyklopedii Pomorza Zachodniego pomeranica.pl
â