top of page

DziaƂalnoƛć wydawnicza

historia_kaflarni,k1ydwl-ibVOE2c-Zxb2Im2
MB-Krótka-historia-okƂdka.jpg
1.jpg
3.jpg

Jesienią 2019 roku ukazaƂa się "Historia kaflarni w Zdunach. 1858-1945"

Publikacja, w postaci 46-stronicowej broszury, okraszonej archiwalnymi fotografiami i ilustracjami, powstaƂa we wspóƂpracy z Info Studio s.c. z Lublina.

Monografia powstaƂa na zlecenie Fundacji Monumenta Poloniae.

Autorami są: Maria Grzybek, JarosƂaw Ciąder i Maciej Burdzy.

Redakcja i korekta: Mariusz Karwowski.

KsiÄ…ĆŒeczka, to zbiór wspomnieƄ o rodzinie Reimannów oraz o dawnych pracownikach i wspóƂpracownikach kaflarni, która funkcjonowaƂa od 1858 roku od 1945 roku.

Jest to publikacja dla osób zainteresowanych historią Zdun i powiatu krotoszyƄskiego oraz dla miƂoƛników tematyki związanej ze zduƄstwem i kaflarstwem.

 

 

W 2016 roku, ukazaƂa się publikacja "Krótka historia krakowskich zdunów" autorstwa Macieja Burdzy. Publikacja przedstawia historię krakowskich zdunów i garncarzy. PowstaƂa na podstawie wnikliwej kwerendy materiaƂów archiwalnych.

​

Odpowiada m.in. na pytania: Dlaczego tak niewiele kobiet paraƂo się kaflarstwem bądĆș garncarstwem? Jak doszƂo do tego, ĆŒe Adam i Ewa stali się patronami zduƄskiego rzemiosƂa? Kogo obwiniano za doprowadzenie do upadku profesji? W jaki sposób radzono sobie w Ć›rodowisku z partaczami? 

 

Wydawca: Info Studio, Lublin, na zlecenie: Fundacja Monumenta Poloniae

W paĆșdzierniku 2014 r. nakƂadem wydawnictwa Info-Studio ukazaƂa się kolejna publikacja Macieja Burdzy, zduna i pasjonata historii, pt. „Urządzenia kultury ogniowej na terenie powiatu wągrowieckiego”. KsiÄ…ĆŒka powstaƂa z inicjatywy i we wspóƂpracy z Piotrem Baturą, wƂaƛcicielem prywatnego Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Ɓaziskach k/Wągrowca. KsiÄ…ĆŒka ukazaƂa się pod patronatem Starosty Powiatu Wągrowieckiego, Wójta Gminy Wągrowiec oraz Burmistrza Miasta Wągrowiec.

 

W wyniku intensywnej kwerendy historycznej w lokalnych i regionalnych archiwach i muzeach powstaƂa niezwykle ciekawa publikacja poƛwięcona historii ogrzewnictwa, kaflarstwa i zduƄstwa na terenie powiatu wągrowieckiego. Swoim zasięgiem czasowym obejmuje ona okres od ƛredniowiecza po dzieƄ dzisiejszy. Jak w kaĆŒdej dotychczasowej publikacji autor wzbogaca swoje opisy duĆŒÄ… iloƛcią fotografii i dokumentów archiwalnych.

 

 

25 listopada 2013 roku,  nakƂadem wydawnictwa Softvision, ukazaƂa się publikacja autorstwa Macieja Burdzy pt. „SzczeciƄski styl czyli niezwykƂe piece szczeciƄskiej manufaktury Georga Kepplera”. Publikacja powstaƂa na zlecenie Fundacji Ochrony Zabytków MONUMENTA POLONIAE. Jest to pierwsza częƛć z planowanej serii wydawniczej dotyczącej historii urządzeƄ kultury ogniowej na Pomorzu, obejmującej tematykę kafli, pieców, kominków, zdunów, itp. KsiÄ…ĆŒka zawiera kolorowe i atrakcyjne litografie pochodzące z katalogu firmy Stettiner, vormals Kepplersche, Ofen-Fabrik in Stettin, zachowanego w jedynym egzemplarzu w zasobach Muzeum Narodowym w Szczecinie.

 

 Publikacja „SzczeciƄski styl ...” zostaƂa wydana w formie poręcznego albumu przedstawiającego peƂną kolekcję wzorów pieców i kominków z kafli z wyĆŒej wymienionej manufaktury, budowanych w stylach historycznych na terenie Szczecina na przeƂomie XIX i XX wieku. Album ukazaƂ się pod patronatem Muzeum Narodowego w Szczecinie, Archiwum PaƄstwowego w Szczecinie, KsiÄ…ĆŒnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz portali internetowych: kominki.org oraz wszczecinie.pl. 

W 2012 roku ukazaƂa się publikacja "Zamki, paƂace i dwory Ziemi Zachodniopomorskiej. Powiat Policki" autorstwa Macieja Burdzy. 

 

W przeciwieƄstwie do wielu innych regionów Polski, zachodniopomorskie zamki, paƂace i dwory nie doczekaƂy się jeszcze kompleksowego, popularno-naukowego opracowania. Z pewnoƛcią wiÄ…ĆŒe się to zarówno z generalnie mniejszym zainteresowaniem tą krainą jak i faktem, ĆŒe spora częƛć zachodniopomorskich rezydencji wzniesiona zostaƂa dopiero w ciągu XIX wieku i jeszcze nie tak dawno temu nie uchodziƂa ani za szczególnie interesującą ani za specjalnie godną zachowania.

 

Naszym celem byƂa inwentaryzacja wszystkich przykƂadów architektury rezydencjonalnej na terenie Pomorza Zachodniego.  Przeprowadziliƛmy kwerendę blisko 400 obiektów, których opisy moĆŒna znaleĆșć w internetowej Encyklopedii Pomorza Zachodniego pomeranica.pl

 

​

bottom of page