Działalność wydawnicza
Jesienią 2019 roku ukazała się "Historia kaflarni w Zdunach. 1858-1945"
Publikacja, w postaci 46-stronicowej broszury, okraszonej archiwalnymi fotografiami i ilustracjami, powstała we współpracy z Info Studio s.c. z Lublina.
Monografia powstała na zlecenie Fundacji Monumenta Poloniae.
Autorami są: Maria Grzybek, Jarosław Ciąder i Maciej Burdzy.
Redakcja i korekta: Mariusz Karwowski.
Książeczka, to zbiór wspomnień o rodzinie Reimannów oraz o dawnych pracownikach i współpracownikach kaflarni, która funkcjonowała od 1858 roku od 1945 roku.
Jest to publikacja dla osób zainteresowanych historią Zdun i powiatu krotoszyńskiego oraz dla miłośników tematyki związanej ze zduństwem i kaflarstwem.
W 2016 roku, ukazała się publikacja "Krótka historia krakowskich zdunów" autorstwa Macieja Burdzy. Publikacja przedstawia historię krakowskich zdunów i garncarzy. Powstała na podstawie wnikliwej kwerendy materiałów archiwalnych.
Odpowiada m.in. na pytania: Dlaczego tak niewiele kobiet parało się kaflarstwem bądź garncarstwem? Jak doszło do tego, że Adam i Ewa stali się patronami zduńskiego rzemiosła? Kogo obwiniano za doprowadzenie do upadku profesji? W jaki sposób radzono sobie w środowisku z partaczami?
Wydawca: Info Studio, Lublin, na zlecenie: Fundacja Monumenta Poloniae
W październiku 2014 r. nakładem wydawnictwa Info-Studio ukazała się kolejna publikacja Macieja Burdzy, zduna i pasjonata historii, pt. „Urządzenia kultury ogniowej na terenie powiatu wągrowieckiego”. Książka powstała z inicjatywy i we współpracy z Piotrem Baturą, właścicielem prywatnego Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Łaziskach k/Wągrowca. Książka ukazała się pod patronatem Starosty Powiatu Wągrowieckiego, Wójta Gminy Wągrowiec oraz Burmistrza Miasta Wągrowiec.
W wyniku intensywnej kwerendy historycznej w lokalnych i regionalnych archiwach i muzeach powstała niezwykle ciekawa publikacja poświęcona historii ogrzewnictwa, kaflarstwa i zduństwa na terenie powiatu wągrowieckiego. Swoim zasięgiem czasowym obejmuje ona okres od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Jak w każdej dotychczasowej publikacji autor wzbogaca swoje opisy dużą ilością fotografii i dokumentów archiwalnych.
25 listopada 2013 roku, nakładem wydawnictwa Softvision, ukazała się publikacja autorstwa Macieja Burdzy pt. „Szczeciński styl czyli niezwykłe piece szczecińskiej manufaktury Georga Kepplera”. Publikacja powstała na zlecenie Fundacji Ochrony Zabytków MONUMENTA POLONIAE. Jest to pierwsza część z planowanej serii wydawniczej dotyczącej historii urządzeń kultury ogniowej na Pomorzu, obejmującej tematykę kafli, pieców, kominków, zdunów, itp. Książka zawiera kolorowe i atrakcyjne litografie pochodzące z katalogu firmy Stettiner, vormals Kepplersche, Ofen-Fabrik in Stettin, zachowanego w jedynym egzemplarzu w zasobach Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Publikacja „Szczeciński styl ...” została wydana w formie poręcznego albumu przedstawiającego pełną kolekcję wzorów pieców i kominków z kafli z wyżej wymienionej manufaktury, budowanych w stylach historycznych na terenie Szczecina na przełomie XIX i XX wieku. Album ukazał się pod patronatem Muzeum Narodowego w Szczecinie, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz portali internetowych: kominki.org oraz wszczecinie.pl.
W 2012 roku ukazała się publikacja "Zamki, pałace i dwory Ziemi Zachodniopomorskiej. Powiat Policki" autorstwa Macieja Burdzy.
W przeciwieństwie do wielu innych regionów Polski, zachodniopomorskie zamki, pałace i dwory nie doczekały się jeszcze kompleksowego, popularno-naukowego opracowania. Z pewnością wiąże się to zarówno z generalnie mniejszym zainteresowaniem tą krainą jak i faktem, że spora część zachodniopomorskich rezydencji wzniesiona została dopiero w ciągu XIX wieku i jeszcze nie tak dawno temu nie uchodziła ani za szczególnie interesującą ani za specjalnie godną zachowania.
Naszym celem była inwentaryzacja wszystkich przykładów architektury rezydencjonalnej na terenie Pomorza Zachodniego. Przeprowadziliśmy kwerendę blisko 400 obiektów, których opisy można znaleźć w internetowej Encyklopedii Pomorza Zachodniego pomeranica.pl